Aktualności

2022-08-08 16:11

św. Teresa Benedykta od Krzyża, dziewica i męczennica – Święto – 9 sierpnia

EWANGELIA (Mt 25,1-13) – czytania

WIERNE I CZUJNE OCZEKIWANIE

ks. Mariusz Szmajdziński

Prawdziwą mądrością jest wierne i czujne oczekiwanie na Chrystusa. Przypowieść ukazuje to w obrazie zapalonej lampy. Każdemu z nas została ona powierzona w dniu chrztu. O to, by płonęła, dbali najpierw nasi rodzice, chrzestni, katecheci, wychowawcy. Ale idąc samo-dzielnie przez życie, już sami mamy dokładać wszelkich starań, aby nasza lampa nie zgasła z powodu braku oliwy. To znaczy: nasza wiara (lampa) nie może obumrzeć z powodu braku dobrych uczynków (oliwa).

 

Miłość w sposób trwały i pewny podtrzymuje płomień naszej wiary. Wezwanie Jezusa: Czuwajcie więc, bo nie znacie dnia ani godziny, zachęca, czy wręcz przynagla nas, do posiadania oliwy, czyli do opowiedzenia się po stronie panien roztropnych.
.
Panie, Ty jesteś miłością upragnioną, oczekuję na Ciebie, aby usłyszeć Twój głos i pójść za Tobą. Oświeć mój umysł i serce, abym nie zbłądził w ciemnościach i nie popadł w zniechęcenie.

***      ***      ***

„Na choroby naszego czasu – rozdarcia wewnętrzne, brak zdrowych zasad i przekonań, bezustanny pośpiech, wysiłek zagłuszania niedosytu wewnętrznego i niezadowolenia – lekarstwem są ludzie, którzy stoją mocno przy Maryi, opierając się na fundamencie wieczności, i nie dają się zachwiać w swoich poglądach i działaniach przez zmienne i modne opinie, teorie i błędy.”  – św. Teresa od Krzyża

Ewangelia dzień poprzedni

czytaj więcej...