Aktualności

2022-10-31 16:19

Wszystkich Świętych – Uroczystość – 1 listopad

EWANGELIA (Mt 5, 1-12a) – czytania

OBŁUDA NA CMENTARZACH

ks. Jerzy Raźny

Przeżywamy Uroczystość Wszystkich Świętych. Odwiedzamy cmentarze, a na nich opływające tysiące zniczy, kwiatów żywych i sztucznych, a nikt nie zastanawia się co z tym później zrobić, gdzie to wszystko wywieźć? Od lat stajemy przy grobach naszych bliskich zmarłych, jednak najstraszniejsze jest to, że często przy tych grobach stoją ludzie, członkowie rodzin, którzy od lat nie rozmawiają ze sobą, unikają się jak ognia. I często przyczyną jest jakiś konflikt rodzinny, niekorzystne rozliczenie spadku po zmarłym ojcu, matce, dziadku… Czy nie stajemy w okropnej obłudzie, a za chwilę jak gdyby nigdy nic idziemy przyjąć Komunię św., jakimi jesteśmy profanatorami Jezusa Eucharystycznego, w ten sposób ponownie wydajemy Go na Mękę. 

 

Ten obraz fałszywego życia Ewangelią ujawnia się w przeżywanych rocznicach śmierci zmarłych rodziców, dziadków, kiedy to w jednym nieraz tygodniu jest kilka Mszy św. rocznicowych za jednego z rodziców. O czym to świadczy? Przede wszystkim o braku jedności w rodzinie, ktoś pomyśli, że rozmodlona rodzina… nie, to nie rozmodlona rodzina, to skłócona rodzina, a każdy chce zamówić od siebie osobno, i to nie ze względu na zmarłego ojca, matkę…, ale ze względu na pychę, którą w sobie unoszą, a nie pójdą po rozum do głowy, aby pojednać się z tymi, z którymi są w konflikcie.

 

Biedacy, przecież ci zmarli, jednego czego potrzebują od nas to modlitwy, ale nie fałszywej i obłudnej, ale tej prawdziwej, bo jeśli nie przebaczymy innym, żadna nasza modlitwa nie będzie wysłuchana. Jeśli nie przebaczycie swoim najbliższym, a później i dalszym, nie wybierajcie się do Nieba, bo tam nic nie dostanie się co jest grzeszne, nieczyste, nieumiejące przebaczać, podać ręki, spojrzeć w oczy… smutna prawda o naszym święcie zmarłych.

 

Jeżeli nie przebaczycie z serca tym, którzy wam zawinili, tego i nie przebaczy wam Ojciec Niebieski /Mt 6, 15/.

czytaj więcej...