Aktualności

2022-08-31 16:11

Ewangelia na dziś – 1 wrzesień 2022 rok

EWANGELIA (Łk 5, 1-11) – Cudowny połów ryb i powołanie apostołów

(…) Wypłyń na głębię!

————–

Głębia człowieka znana jest Bogu, my natomiast możemy ją dopiero poznawać. Ten jednak, któremu się to uda, odkrywa fascynujący świat, fascynujący kosmos swojego serca, niezgłębione środowisko prawdziwego życia. To tam – na głębi – człowiek poznaje swoje prawdziwe oblicze, bo poznaje prawdziwe oblicze Boga. Jak wielką winą jest pozostanie na płyciźnie!

 

Jezu, mój Królu, który objawiasz nam głębię miłości Boga, wzywaj mnie codziennie tymi samymi słowami, które dziś skierowałeś do Szymona Piotra. Pragnę wraz z Tobą wypływać na głębię.

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA (Łk 5, 1-11)

Cudowny połów ryb i powołanie apostołów

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.

 

Pewnego razu – gdy tłum cisnął się do Jezusa, aby słuchać słowa Bożego, a On stał nad jeziorem Genezaret – zobaczył dwie łodzie stojące przy brzegu; rybacy zaś wyszli z nich i płukali sieci. Wszedłszy do jednej łodzi, która należała do Szymona, poprosił go, żeby nieco odbił od brzegu. Potem usiadł i z łodzi nauczał tłumy.
Gdy przestał mówić, rzekł do Szymona: «Wypłyń na głębię i zarzućcie sieci na połów!» A Szymon odpowiedział: «Mistrzu, całą noc pracowaliśmy i nic nie ułowiliśmy. Lecz na Twoje słowo zarzucę sieci». Skoro to uczynili, zagarnęli tak wielkie mnóstwo ryb, że sieci ich zaczynały się rwać. Skinęli więc na współtowarzyszy w drugiej łodzi, żeby im przyszli z pomocą. Ci podpłynęli; i napełnili obie łodzie, tak że się prawie zanurzały.
Widząc to, Szymon Piotr przypadł Jezusowi do kolan i rzekł: «Wyjdź ode mnie, Panie, bo jestem człowiekiem grzesznym». I jego bowiem, i wszystkich jego towarzyszy w zdumienie wprawił połów ryb, jakiego dokonali; jak również Jakuba i Jana, synów Zebedeusza, którzy byli wspólnikami Szymona.
A Jezus rzekł do Szymona: «Nie bój się, odtąd ludzi będziesz łowił». I wciągnąwszy łodzie na ląd, zostawili wszystko i poszli za Nim.

 

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia dzień poprzedni

czytaj więcej...