Aktualności

2020-06-20 18:11

XII Niedziela Zwykła (Rok A) – 21 czerwca

EWANGELIA (Mt 10,26–33) – czytania

UBEZPIECZENIE NA ŻYCIE WIECZNE

ks. Maciej Warowny

Czego się boję? Choroby, samotności, braku pieniędzy, odrzucenia? A może niczego się nie boję, bo wierzę, że zawsze sobie poradzę? Przecież większość filmów kończy się dobrze, a główny bohater pokonuje swoich przeciwników i cieszy się zasłużonym szczęściem. Wszyscy jesteśmy zranieni rzeczywistością dominacji pieniądza nad człowiekiem. Wszystko ma cenę, wszystko można kupić. A jeśli nie da się kupić, to można ubezpieczyć i nawet strata przyniesie zysk. Idolatria pieniądza widoczna jest we wspaniałej architekturze banków. A obok banków nie mniej wspaniałe są siedziby ubezpieczycieli. Świątynie bożka bezpieczeństwa. Prawda, że życie ojca rodziny znaczy więcej niż nawet najwyższe odszkodowanie. „Ale przecież pieniądze…”

.
Potrzeba bezpieczeństwa jest jedną z podstawowych potrzeb człowieka. Ale żadne ubezpieczenie nie daje bezpieczeństwa, lecz wyłącznie pokrywa ewentualne straty. Żyjemy w iluzji bezpieczeństwa, wierząc w moc pieniądza. Tylko jednak Bóg daje nam prawdziwe bezpieczeństwo. I to nie przez usunięcie zagrożeń, ale przez swoją stałą obecność. Prawda, że Bóg jest jedynym Obrońcą i Zbawicielem, niszczy strach.
.
Jakie są warunki „kontraktu” ubezpieczeniowego z Panem Bogiem? Wyznawanie wiary przed ludźmi, świadczenie, iż należę do Jezusa. Jakie są referencje takiego „Ubezpieczyciela”? Wie o mnie wszystko, zna nawet liczbę włosów na mojej głowie, ponieważ mnie kocha. Ale to „ubezpieczenie” obejmuje tylko tych, którzy całkowicie powierzają się miłości Boga. Nie ma żadnych składek, lecz zaufanie Jego mocy. A ostatecznym celem jest życie wieczne.
czytaj więcej...