Aktualności

2022-08-25 16:19

UROCZYSTOŚĆ NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY CZĘSTOCHOWSKIEJ – 26 SIERPNIA – ODPUST W KAPLICY NA BRZEGU

EWANGELIA (J 2, 1-11) – czytania

W CZĘSTOCHOWIE TRON SWÓJ WZNIOSŁA…

abp Stanisław Nowak

Dzisiejsza uroczystość należy, wraz z uroczystością Maryi Królowej Polski, do znaczniejszych świąt polskich. Obydwa mają szczególną wymowę dla Polaków, łączą się z nimi wielkie wydarzenia religijno-patriotyczne: 'Śluby Narodu” i 'Akt oddania się narodu polskiego w macierzyńską niewolę miłości za wolność Kościoła w Polsce i w świecie”.

Pierwszy cud dokonany przez Jezusa za wstawiennictwem Jego Matki, w Kanie Galilejskiej urasta do rangi wielkiego znaku. Ileż cudów zdarzyło się potem w historii Kościoła, również wobec ludu pielgrzymującego do Częstochowy, a także w miejscach kultu Matki Bożej Częstochowskiej.

.

Wierzymy, że Maryja, obecna w cudownej Ikonie, nieustannie wstawia się za nami. Jest więc Jasna Góra polską 'Kaną”, jak często podkreślali nasi wielcy przywódcy duchowi: św. Jan Paweł II i bł. Stefan Wyszyński. Wielka powinność moralna wynika więc z pielgrzymowania na Jasną Górę: słuchanie Chrystusa, przyjęcie Go całym sercem, całym sobą. Na Jasnej Górze wciąż na nowo ślubujemy przyjęcie Chrystusa, Jego krzyża, Ewangelii i Kościoła. Nie wątpimy też, że Maryja pośredniczy w udzielaniu tej największej z łask. Jest przecież naszą Matką z Jasnej Góry, jak mówił św. Jan Paweł II, i nieustannie nam matkuje.

„Szumią lasy, szumią zdroje, jakby wielbiąc Imię Twoje; bo to Imię ukochane goi każdą serca ranę; bo to Imię w całym świecie wielbi starzec, kocha dziecię.” ks. K. Antoniewicz

czytaj więcej...