Aktualności

2022-11-07 16:16

ORĘDZIA O POŚCIE. Wyzwolenie od sideł wewnętrznych

ORĘDZIA O POŚCIE

Pan Jezus:  Posłuchaj, Moje dziecko. Dziś zajmij się pracą. W ten sposób, dzień szybko ci upłynie, a twoja ofiara poleci do Nieba i będzie prosić. Otrzymasz powtórnie łaskę postu o chlebie i wodzie i będziesz pościć z prawdziwą determinacją i wiarą, bo post, jest dobrem duszy i ciała. Poszczenie daje duszy wielką siłę do walki z pokusami i przeciwnościami. Człowiek, który umie pościć, umie też walczyć. Potrafi odmówić sobie rzeczy, które choć kuszące, nie są prawdziwym dobrem, ale tylko zachcianką.

Zaspokajaniem zachcianek stało się jedzenie. Nie zaspokajaniem głodu. Tym samym stało się kupowanie. Zaspokajaniem zachcianek, a nie potrzeb. To jest materialistyczny sposób zaspakajania wyższych potrzeb, których nie da się zaspokoić jedzeniem czekolady i szaleństwem zakupów. Za to można je w ten sposób skutecznie zagłuszyć i na jakiś czas odsunąć od siebie.

Post uczy duszę stawać twarzą w twarz z rzeczywistością taką, jaka jest, i przyjmować ją bez lęku. Podejmować walkę z tym, z czym trzeba walczyć, i doceniać to, co umyka wśród wielu zajęć i spraw. Post jest zatrzymaniem tej fali konsumpcji, która porywa człowieka i niesie nad ziemią, aby stopy nie mogły jej dotknąć. To oznacza powrót do rzeczywistości, do pytań fundamentalnych i w końcu do sensu istnienia człowieka.

Poszczenie jest więc wielkim dobrem, które wyzwala człowieka od niego samego, od wewnętrznych sideł, które człowiek przyjmuje od świata, żyjąc szybko, wygodnie i bezmyślnie. Rozleniwiona dusza w rozleniwionym ciele przestaje się bowiem rozwijać. Kiedy ciało tyje, dusz jest głodzona i przestaje rosnąć. Wystarczy jednak wrócić do pobożnych praktyk, w tym do postu, aby odwrócić ten stan rzeczy. To dusza ma rządzić ciałem jako ta, która jest nieśmiertelna i przeznaczona do życia w wieczności. Pomyśl o tym. Błogosławię cię na post w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen. 

 

MODLITWY na rozpoczęcie i zakończenie postu

LITANIA POSZCZĄCEGO

Akt strzelisty w chwili słabości w czasie postu

Piątek dniem postu od mięsa i o chlebie i wodzie

Środowy post od mięsa i o chlebie i wodzie

10 PRZYKAZAŃ BOŻYCH

 

***      ***      ***

5. warunków dobrej spowiedzi

KONTEMPLACJA DUCHA ŚWIĘTEGO

Różaniec ze świętym Janem Pawłem II

PIERWSZE PIĄTKI MIESIĄCA

PIERWSZE SOBOTY MIESIĄCA

Nowenna do Krwi Chrystusa

Modlitwa do KRWI Chrystusa – codzienna

Godzina Święta z czwartku na piątek

Objawienia świętych Kościoła Katolickiego o Duszach Czyśćcowych

JAK MOŻNA POMAGAĆ DUSZOM CZYŚĆCOWYM

PIEKŁO ISTNIEJE – z Dzienniczka św. Faustyny

23 MINUTY W PIEKLE

czytaj więcej...