Aktualności

2022-12-03 16:07

ORĘDZIA O POŚCIE. Wyprawa wojenna

ORĘDZIA O POŚCIE

Bóg Ojciec:  Posłuchaj, poszczenie stało się dla ciebie czymś szczególnym, prawda? Dzień bez żadnego postu zdaje się trochę stracony?

– Właśnie. Zaczynam kochać post?

– Zaczynasz odczuwać jego dobre skutki. Łaska postu daje człowiekowi to poczucie, że żyje dla celów wyższych. Łatwiej jest wówczas skupić się na sprawach duchowych. Żeby dobrze przygotować się na post, należy myśleć o nim już poprzedniego dnia. Podjąć decyzję o poszczeniu i poczynić pewne małe kroki, aby sobie ten post ułatwić. 

Pamiętaj, aby poprzedniego wieczora przypomnieć sobie swoją intencję postu, w sercu już postanowić sobie wytrwanie w poście, choćby nie wiem co się działo. Jest to priorytet tego dnia. Później więc, kiedy nawet wydarzy się coś trudnego i niespodziewanego, w miarę możliwości, odłóż ten kłopot na później. Pomyśl sobie, że zajmiesz się tym później, kiedy skończy się post i wtedy o tym pomyślisz. Póki co powierz tę sprawę Bogu i pozwól, żeby „sama się załatwiła”. W większości przypadków nie będzie już o czym myśleć, kiedy skończy się post, bo jak ci już wspomniałem, kłopoty w dniu postu są raczej pokusami i są przejściowe. Nic się więc nie stanie, jeśli tego dnia postanowisz się nimi nie martwić. 

Druga sprawa to przygotowanie sobie odpowiedniego pokarmu i napoju na kolejny dzień. Schowaj smakołyki, aby nie kusiły cię ponad to, co konieczne. Przygotuj już w widocznym miejscu wodę i chleb. Pomyśl o dobrym i zajmującym zajęciu na ten dzień, jeśli masz możliwość decydowania. Próżnowanie zawsze wzmaga pokusy. Nie wyobrażaj sobie, że niewstawanie z łóżka przez cały dzień w czymkolwiek ci pomoże. Możesz nie wychodzić z domu, ale właśnie na przekór tym pokusom starannie pościel łóżko. Ubierz się ładniej niż zwykle i podnieść wysoko głowę. Chodzenie ze smętną miną i powtarzanie sobie, że dziś nic nie warto, to dzień z góry stracony i trzeba go jakoś przeczekać, bo to przecież post, utrudnia właściwe przeżywanie postu i uniemożliwia cieszenie się nim. 

Tak. Post jest powodem do radości. Jest jak gdyby wyprawą wojenną dla rycerza. Jeśli będziesz do niego należycie podchodzić, zawsze będziesz wracać, tryumfując jako zwycięzca z mnóstwem zdobyczy w postaci łask duchowych. Pomyśl o tych łaskach jak o łupach wojennych, o ocalonych duszach jako niewolnikach zdobytych dla twojego Króla, a o złych duchach jako nieprzyjacielu pokonanym i zdruzgotanym tego dnia. W ten sposób dzień po dniu krzyżujesz plany wrogom twego Boga, zdobywasz dla Niego nowe dusze i łaski, których nigdzie indziej nie możesz zdobyć. 

Pamiętaj więc, że to nie jest dzień, który trzeba jakoś przetrzymać. To jest walka, którą trzeba stoczyć, a udział w niej jest zaszczytem dla wybranych, którzy zostali do niej wyznaczeni. Jak każdy mądry rycerz przed bitwą przygotuj swoją zbroję, zaopatrz się w potrzebną broń i zapasy i ruszaj z modlitwą na ustach. Pomyśl o tym, że nie idziesz w pojedynkę. Masz wokół siebie całą armię, która będzie walczyć wraz z tobą. Kiedy osłabniesz, możesz wesprzeć się na silniejszym ramieniu. 

Daję ci Mojego Ducha Pocieszyciela, abyś zwyciężał Jego siłą. Pamiętaj więc, że dzień postu jest dniem niezwykłym, dniem jaśniejącym na tle innych dni. Dniem, którego powinieneś wyczekiwać i na który należy się wcześniej przygotować. To jest dzień, na który przygotowują cię pozostałe dni tygodnia. Nie mów więc: „O nie, jutro post…”, ale: „Nareszcie, jutro jest ten wielki, wyczekiwany dzień: Post!”. Błogosławię cię, Moje dziecko, w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

 

MODLITWY na rozpoczęcie i zakończenie postu

LITANIA POSZCZĄCEGO

Akt strzelisty w chwili słabości w czasie postu

Piątek dniem postu od mięsa i o chlebie i wodzie

Środowy post od mięsa i o chlebie i wodzie

10 PRZYKAZAŃ BOŻYCH

 

***      ***      ***

5. warunków dobrej spowiedzi

KONTEMPLACJA DUCHA ŚWIĘTEGO

Różaniec ze świętym Janem Pawłem II

PIERWSZE PIĄTKI MIESIĄCA

PIERWSZE SOBOTY MIESIĄCA

Nowenna do Krwi Chrystusa

Modlitwa do KRWI Chrystusa – codzienna

Godzina Święta z czwartku na piątek

Objawienia świętych Kościoła Katolickiego o Duszach Czyśćcowych

JAK MOŻNA POMAGAĆ DUSZOM CZYŚĆCOWYM

PIEKŁO ISTNIEJE – z Dzienniczka św. Faustyny

23 MINUTY W PIEKLE

czytaj więcej...