Aktualności

2023-01-11 16:15

ORĘDZIA O POŚCIE. Wielkie łaski dla tych, którzy wciąż nie potrafią pościć

ORĘDZIA O POŚCIE

Bóg Ojciec: Jestem przy tobie. Zapisz Moje słowa. Błogosławię cie, Moje dziecko. Post wydaje ci się niemożliwy, bo trudny, nie do uniesienia. Dla tych jednak, którzy otrzymali Moją łaskę, jest łatwy, choć ma swoją wagę. Jest i pozostanie wysiłkiem woli, ma wartość w postaci wygranej walki z pokusą i ma wartość jako umartwienie. Ale to już owoce postu, o których pouczę cię później. Doprowadziłem cię aż dotąd, abyś mogła powiedzieć: post jest niewykonalny.

– Tak, Panie. Zlituj się nade mną, bo nie ma we mnie sił do walki, chęci do walki, motywacji do walki. Duch oziębły, serce zatwardziałe i ciało leniwe, ale Ty możesz wszystko.

– Tak, Ja mogę. Powiedz Mi, czy chcesz pościć?

 – Tak i nie! Chcę pościć, bardzo, bo Ty tego pragniesz, ale wszystko we mnie krzyczy: Nie! Tylko nie post!

– Tak. To twoja wola, która Mi się sprzeciwia i nazywa niemożliwym rzeczy łatwe. Chcę pokazać ci na tym prostym przykładzie, że dla Boga nie ma rzeczy niemożliwej i co to jest łaska. Choć dziś post zdaje ci się obrzydliwy i wstrętny tak bardzo, że nawet nie chcesz o nim myśleć, zaczniesz pościć od środy z wielkim zapałem i radością. Ja to sprawię, a ty tylko słuchaj. Opowiem ci o poście. Czym jest, po co jest, dlaczego Kościół przez wieki pościł, jakie są owoce postu i jakie łaski mu towarzyszą. W Moich rozważaniach skupię się na poście o chlebie i wodzie, bo on jest właśnie podstawową formą umartwienia, o którą was dodatkowo proszę. 

Post jest pokutą. Polega na czasowym wstrzymania się od jedzenia i picia, a więc karmieniu ciała. Człowiek, jak wiesz, składa się z ciała i duszy, więc powstrzymanie się od jedzenia i picia niejako usypia zmysły, a wówczas dusza ludzka oswobadza się nieco. Znaczy to, że staje się bardziej czuła na dotknięcie Boże i bardziej chłonna, jeżeli chodzi o przyjmowanie łaski. Czasowe wstrzymanie się od jedzenia dowolnych pokarmów i picia wszelkich napojów nie jest jeszcze postem całkowitym, możecie bowiem pić dowolną ilość wody i jeść chleb w potrzebnej wam ilości, dzięki temu możliwe jest aktywne życie, bo niewielu z was może pozwolić sobie na zatrzymanie biegu spraw na ten właśnie dzień, w którym będziecie pościć. Post jednak w pewien sposób i tak przerywa ten szalony pęd, jaki jest charakterystyczny dla tempa życia XXI wieku. 

Ty będziesz pierwsza jako dowód dla tych dusz, które z łatwością poszczą, że poszczenie jest łaską, nie tylko indywidualnym wysiłkiem duszy. Jest łaską, którą Bóg obdarowuje duszę za jej wysiłek i walkę. Łaskę tę można stracić zupełnie albo doświadczyć czasowej próby niemocy duchowej, dzięki której człowiek poznaje swoją słabość i nicość i zyskuje pokorę. Błogosławię cię w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

 

MODLITWY na rozpoczęcie i zakończenie postu

LITANIA POSZCZĄCEGO

Akt strzelisty w chwili słabości w czasie postu

Piątek dniem postu od mięsa i o chlebie i wodzie

Środowy post od mięsa i o chlebie i wodzie

10 PRZYKAZAŃ BOŻYCH

 

***      ***      ***

5. warunków dobrej spowiedzi

KONTEMPLACJA DUCHA ŚWIĘTEGO

Różaniec ze świętym Janem Pawłem II

PIERWSZE PIĄTKI MIESIĄCA

PIERWSZE SOBOTY MIESIĄCA

Nowenna do Krwi Chrystusa

Modlitwa do KRWI Chrystusa – codzienna

Godzina Święta z czwartku na piątek

Objawienia świętych Kościoła Katolickiego o Duszach Czyśćcowych

JAK MOŻNA POMAGAĆ DUSZOM CZYŚĆCOWYM

PIEKŁO ISTNIEJE – z Dzienniczka św. Faustyny

23 MINUTY W PIEKLE

czytaj więcej...