Aktualności

2022-11-26 16:07

ORĘDZIA O POŚCIE. Post jako łaska Boża

ORĘDZIA O POŚCIE

Pan Jezus:  Posłuchaj Mnie. Tajemnica świętości polega na tym, aby człowiek zrozumiał, że wszystkie zasługi, jakie może osiągnąć na życie wieczne, są darem Bożym, mimo ludzkiego wysiłku. Łaska czynienia dobra, podejmowania wyrzeczeń i dobrych decyzji pochodzi od Boga, nie od człowieka. To Bóg jest źródłem wszelkiego dobra, dlatego nawet jeśli człowiek osiąga wielką świętość, jest to wciąż łaska Boża, dzięki której nie stał się największym grzesznikiem. Tak więc nie Bóg winien jest wdzięczność człowiekowi, ale człowiek Bogu, bez łaski którego człowiek nie jest wstanie powiedzieć: „Panem jest Jezus”. Rozumiesz Mnie, prawda?

Człowiek może tę łaskę wypraszać modlitwą i pokorą, a także pomnażać, wykorzystując tę łaskę, a więc żyjąc zgodnie z Wolą Bożą i czyniąc postępy z pomocą łaski Bożej. Człowiek może również tę łaskę tracić i marnować, lekceważąc sobie łaskę, grzesząc i gardząc łaską. Odbywa się to w dwojaki sposób: albo zuchwale odrzucając łaskę, albo licząc raczej na własne siły niż na łaskę Bożą. W obu przypadkach łaskę zabija pycha stworzenia. 

Tak więc widzisz wyraźnie, że umiejętność poszczenia o chlebie i wodzie jest łaską Bożą. Można ją otrzymać od Boga, prosząc o nią wytrwale i podejmując wyrzeczenia na miarę swoich sił. Jeśli te działania są pokorne i szczere, Bóg udziela swojej łaski. Jeśli wiec ktoś latami próbuje pościć, ale łaski tej nie otrzymuje, albo nie wierzy w moc Bożą i nie prosi, wierząc, że sam dokona w sobie tego cudu łaski, albo zwyczajnie nawet nie staje do walki, wierząc, że zdąży podjąć ofiarę postu kiedyś, w bliżej nieokreślonym czasie, a skupi się raczej na modlitwie i dobrych uczynkach. Świadomie więc nie pełni Woli Bożej, licząc tylko na własne siły i uznając, że Bóg mu takiej łaski nie może udzielić. A post nie jest trudny dla Boga, bo dla Boga nie ma rzeczy trudnej. Połącz się więc ze Mną we wszystkim, co robisz, aby rzeczy trudne uczynić łatwymi. Błogosławię cię w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

 

MODLITWY na rozpoczęcie i zakończenie postu

LITANIA POSZCZĄCEGO

Akt strzelisty w chwili słabości w czasie postu

Piątek dniem postu od mięsa i o chlebie i wodzie

Środowy post od mięsa i o chlebie i wodzie

10 PRZYKAZAŃ BOŻYCH

 

***      ***      ***

5. warunków dobrej spowiedzi

KONTEMPLACJA DUCHA ŚWIĘTEGO

Różaniec ze świętym Janem Pawłem II

PIERWSZE PIĄTKI MIESIĄCA

PIERWSZE SOBOTY MIESIĄCA

Nowenna do Krwi Chrystusa

Modlitwa do KRWI Chrystusa – codzienna

Godzina Święta z czwartku na piątek

Objawienia świętych Kościoła Katolickiego o Duszach Czyśćcowych

JAK MOŻNA POMAGAĆ DUSZOM CZYŚĆCOWYM

PIEKŁO ISTNIEJE – z Dzienniczka św. Faustyny

23 MINUTY W PIEKLE

czytaj więcej...