Aktualności

2022-11-25 16:07

ORĘDZIA O CZCI I KULCIE BOGA. Rola światła w liturgii

ORĘDZIA O CZCI I KULCIE BOGA

Z Księgi Wyjścia – Wj 27, 20-21

 

Ty rozkażesz Izraelitom, aby przynieśli do świecznika oliwę czystą, wyciśniętą z oliwek, dla ciągłego podtrzymywania światła w lampie w Namiocie Spotkania na zewnątrz zasłony, która jest przed Świadectwem. Aaron zaś wraz z synami swymi będzie ją przygotowywać, aby płonęła przed Panem od wieczora do rana. Takie jest prawo wieczne przez wszystkie pokolenia dla Izraelitów. 

 

Bóg Ojciec: Przed zasłoną osłaniającą Miejsce Najświętsze kazałem zapalić lampę, której światło nigdy nie będzie gasło [Wj 27, 20-21]. Miało to symbolizować obecność Mojego Ducha w Miejscu Najświętszym pośród Izraelitów. Światło jest najlepszym symbolem Mojej obecności, bo dla was jestem właśnie Światłem, które was oświeca. Musicie uwierzyć, że beze Mnie jesteście pogrążeni w mroku i nic nie widzicie. To Ja was oświecam. Moja łaska sprawia, że rozpoznajecie rzeczywistość taką, jaka jest. Dziś jestem obecny pośród was w Tabernakulum i przed nim pali się wieczna lampka, która nie powinna nigdy gasnąć. Jest to symboliczne podkreślenie prawdy o tym, że jestem obecny, że jestem Światłem i że jestem żywy. Jestem jak płomień w duszy człowieka, który musi wciąż czuwać i obserwować ten płomień, aby nie zgasł [łaska uświęcająca].

 

Ogień od początku był zapalany przy składaniu ofiary. Jest tajemnicą, którą człowiek łączy ze swoim darem. Niegdyś utożsamiano Moje działanie z działaniem ognia, wierząc, że pochłaniam składane Mi ofiary. Przyjmuję je, ale ich nie zjadam. Dziś to wiesz, dlatego ogień, który dla Mnie zapalasz, nie wydaje ci się święty. A jednak jest święty, bo płonie dla Mnie. Świece, które zapalasz ku Mojej czci, są ofiarą, w której składasz swoje intencje. Zapalasz symboliczny ogień, prosząc, abym go przyjął na swoją chwałę. Jeśli intencja jest dobra, przyjmuję go. Każda świeca jest więc małym ołtarzem, na którym oddajesz Mi chwałę. Traktuj więc ją z należytym szacunkiem, bo płonie dla Mnie. Choć wszystko, co Mi ofiarowujesz jest Moim darem, a zapalając świece na Moją cześć, widzisz dokładnie, że nie ty sprawiasz, że pojawia się ogień i nie ty tworzysz wosk, z którego jest zrobiona, to przyjmuję to jako ofiarę, bo wiem, że i tak nigdy nie masz nic od siebie. Wszystko jest Moim darem. Każda twoja ofiara, choć tobie się zdaje, że tak nie jest. Każdy twój post jest Moim darem, który możesz Mi ofiarować, ale nie jest bardziej twój, niż ogień, którego nie umiesz stworzyć ani opanować. Dokładnie tak samo jak z każdą ofiarą, jednak ofiarowywanie Mi ognia jest najczęstszą ofiarą, bo ukazuje ci prawdę o tym, że jesteś niczym i nie masz nic. Wszystko, co masz, masz ode Mnie.

 

Pamiętaj więc o tym, zapalając świece na twoim ołtarzu. Nie jest Mi obojętne to, czy je zapalasz. Podkreślaj Moją obecność, aby o niej nie zapominać. Świece, które dla Mnie palisz, niech będą Moją wyłączną własnością. Nie używaj ich przy posiłku czy innych czynnościach dla siebie. Jeśli ofiarujesz je dla Mnie, niech będą dla Mnie. Staraj się pamiętać o tym, że każda rzecz, która dotyczy Mojej czci, jest święta i choć świece płonące na ołtarzu są jedynie święte, również twoja mała ofiara jest święta, bo poświęcona dla Mnie. Szanuj więc zapaloną dla Mnie świecę również, kiedy ją zgasisz, bo jest to przedmiot do oddawania Mi czci, a przez to, że przyjąłem tę ofiarę, stała się święta. Błogosławię cię w imię Ojca i Syna i Ducha Świętego. Amen.

 

***

ORĘDZIA O CZCI I KULCIE BOGA – Orędzia o Mszy św. cz I

 OFIARA MSZY ŚWIĘTEJ – Orędzia o Mszy św. cz. II

CZAS POKUTY. CODZIENNA OFIARA MSZY ŚWIĘTEJ – Orędzia o Mszy św. cz. III

TAJEMNICA MSZY ŚWIĘTEJ według św. o. Pio

OFIAROWANIE MSZY ŚWIĘTEJ przed każdą Mszą św., w której uczestniczymy

OSOBISTE OFIAROWANIE SIĘ BOGU OJCU W POŁĄCZENIU Z OFIARĄ MSZY ŚW. przed każdą Mszą św., w której uczestniczę

Rozmyślanie Męki Pańskiej, czyli co dzieje się podczas Ofiary Mszy św.

MODLITWA PO MSZY ŚWIĘTEJ – JEZU MÓJ KRÓLU

zobacz też:

10 PRZYKAZAŃ BOŻYCH

BÓG OJCIEC – rozważanie 10 przykazań Bożych

OFIARA MSZY ŚWIĘTEJ – ORĘDZIA

GDYBYŚCIE MIELI WIARĘ WE MNIE, TO NA BŁOGOSŁAWIEŃSTWO KAPŁANA KLĘKALIBYŚCIE – PAN JEZUS

OFIAROWANIE MSZY ŚWIĘTEJ przed każdą Mszą św., w której uczestniczymy

OSOBISTE OFIAROWANIE SIĘ BOGU OJCU W POŁĄCZENIU Z OFIARĄ MSZY ŚW. przed każdą Mszą św., w której uczestniczę

MODLITWA PO MSZY ŚWIĘTEJ – JEZU MÓJ KRÓLU

Rozmyślanie Męki Pańskiej, czyli co dzieje się podczas Ofiary Mszy św.

Duchowa Komunia Święta

Dopuszczanie kobiet do liturgii jest profanacją. Wielu kapłanów z tego powodu pójdzie na potępienie, pociągając za sobą te naiwne kobiety – o. Pio

szafarze Komunii św.

Wasz śpiew jest Mi obrzydliwy, bo przynosi chwałę wam samym, a nie Mnie /schole, chóry, zespoły, orkiestry/

Adoracja Najświętszego Sakramentu – Na Żywo

Modlitwa codzienna Żertwy ofiarnej

GŁÓWNE GRZECHY KAPŁAŃSKIE – PAN JEZUS

PODEJMIJ ŻERTWĘ ZA KAPŁAŃSKIE SERCE

PAN JEZUS – rozważanie orędzi o kapłaństwie

POWÓD MOICH ŁEZ – MARYJA

STAŃ SIĘ DZIECKIEM jeszcze raz

ORĘDZIA O CZCI I KULCIE BOGA

10 PRZYKAZAŃ BOŻYCH

ORĘDZIA O CZYSTOŚCI

ORĘDZIA O POŚCIE – cz. I

POST. CZAS POKUTY – Orędzia o poście cz. II

NOWENNA NA CZAS POSTU – POKUTA NARODOWA – Orędzia o poście cz. III

ORĘDZIA O MAŁŻEŃSTWIE

KONTEMPLACJA DUCHA ŚWIĘTEGO

KONTEMPLACJA MARYI

KONTEMPLACJA BOGA OJCA

KONTEMPLACJA JEZUSA CHRYSTUSA

KONTEMPLACJA JEZUSA CHRYSTUSA KRÓLA

KONTEMPLACJA NAJŚWIĘTSZEGO SERCA JEZUSA

BOŻA TERAPIA UWALNIANIA Z LĘKU I CHORÓB CYWILIZACYJNYCH – nowenna od lęku

Traktat o prawdziwym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny

Co się dzieje podczas Eucharystii – ks. Dominik Chmielewski

czytaj więcej...