Aktualności

2021-11-04 16:11

Ewangelia na dziś – 5 listopad 2021 rok

EWANGELIA (Łk 16, 1-8) – Przypowieść o nieuczciwym rządcy

(…) Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek.

————–

Każdy z nas jest rządcą swojego życia, który otrzymaliśmy od Boga jako majątek. To od nas zależy, co z nimi zrobimy. Jezus zachęca nas, abyśmy żyli tak, by tego majątku nie roztrwonić, ale pomnożyć. W Ewangelii bogaty pan potępia oszustwo zarządcy, ale jednocześnie docenia jego rozsądek, zapobiegliwość w zapewnieniu sobie przyszłości. Niestety, gdy zagrożone jest nasze zbawienie, nam często tej zapobiegliwości brakuje.

 

Jezu, Ty powierzyłeś swoje dobra w moje ręce. Pomóż mi dobrze nimi zarządzać, obdarz mnie mądrością, pokojem, siłą, miłością.

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA  (Łk 16, 1-8)

Przypowieść o nieuczciwym rządcy

Słowa Ewangelii według świętego Łukasza.

Jezus powiedział do swoich uczniów: «Pewien bogaty człowiek miał rządcę, którego oskarżono przed nim, że trwoni jego majątek.
Przywołał więc go do siebie i rzekł mu: „Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego zarządzania, bo już nie będziesz mógł zarządzać”.
Na to rządca rzekł sam do siebie: „Co ja pocznę, skoro mój pan odbiera mi zarządzanie? Kopać nie mogę, żebrać się wstydzę. Wiem już, co uczynię, żeby mnie ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę odsunięty od zarządzania”.
Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: „Ile jesteś winien mojemu panu?” Ten odpowiedział: „Sto beczek oliwy”. On mu rzekł: „Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt”. Następnie pytał drugiego: „A ty ile jesteś winien?” Ten odrzekł: „Sto korców pszenicy”. Mówi mu: „Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt”.
Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z podobnymi sobie ludźmi niż synowie światłości».

 

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia dzień poprzedni

czytaj więcej...