Aktualności

2022-08-19 16:11

Ewangelia na dziś – 20 sierpień 2022 rok

EWANGELIA (Mt 23, 1-12) – Strzeżcie się pychy i obłudy

(…) Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać.

————–

To naturalne, że gorszy nas postawa nauczycieli wiary, którzy sami nie wypełnili Woli Bożej: że zaczynamy kwestionować Ewangelię, skoro opowiadają nam o niej ludzie nieżyjący w sposób ewangeliczny. Ewangelia głoszona bez świadectwa życia pozostaje niewiarygodna, jałowa. Dramat zawodowych głosicieli Słowa Bożego polega na tym, że często przypominają oni drogowskaz: wskazują właściwy kierunek, ale nigdzie się nie wybierają, stoją przy drodze.

 

Jezu, mój Królu, Ty jeden jesteś nauczycielem wiary. Ty jeden zrealizowałeś Ewangelię w całej pełni. Nie pozwól mi rezygnować z czynów miłości.

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA (Mt 23, 1-12)

Strzeżcie się pychy i obłudy

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

 

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.
Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsca na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.
A wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo jeden jest tylko wasz Mistrz, Chrystus.
Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».

 

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia dzień poprzedni

czytaj więcej...