Aktualności

2022-03-14 16:11

Ewangelia na dziś – 15 marzec 2022 rok

EWANGELIA (Mt 23, 1-12) – Strzeżcie się pychy i obłudy

(…) Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi.

————–

Jezus ma autorytet nauczyciela nie dlatego, że otoczył się gronem bezmyślnych pochlebców, nie dlatego, że sam sobie nadał tytuł ani nie dlatego, że opanował tłumy. Ma autorytet, bo nie zawahał się zapłacić najwyższej ceny za swoje słowa, a bardziej jeszcze za tych, którzy Go słuchali. I słuchają do dzisiaj.

 

Jezu, tak wiele razy szukałem nauczyciela, mistrza, przewodnika, kierując się względami ludzkimi i fałszywymi autorytetami. Dziś wybieram Ciebie za jedynego wychowawcę i opiekuna!

 

Cała Ewangelia ⇩ 

EWANGELIA  (Mt 23, 1-12)

Strzeżcie się pychy i obłudy

Słowa Ewangelii według świętego Mateusza.

 

Jezus przemówił do tłumów i do swych uczniów tymi słowami: «Na katedrze Mojżesza zasiedli uczeni w Piśmie i faryzeusze. Czyńcie więc i zachowujcie wszystko, co wam polecą, lecz uczynków ich nie naśladujcie. Mówią bowiem, ale sami nie czynią. Wiążą ciężary wielkie i nie do uniesienia i kładą je ludziom na ramiona, lecz sami palcem ruszyć ich nie chcą.
Wszystkie swe uczynki spełniają w tym celu, żeby się ludziom pokazać. Rozszerzają swoje filakterie i wydłużają frędzle u płaszczów. Lubią zaszczytne miejsce na ucztach i pierwsze krzesła w synagogach. Chcą, by ich pozdrawiano na rynkach i żeby ludzie nazywali ich Rabbi.
A wy nie pozwalajcie nazywać się Rabbi, albowiem jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy jesteście braćmi. Nikogo też na ziemi nie nazywajcie waszym ojcem; jeden bowiem jest Ojciec wasz, Ten w niebie. Nie chciejcie również, żeby was nazywano mistrzami, bo tylko jeden jest wasz Mistrz, Chrystus.
Największy z was niech będzie waszym sługą. Kto się wywyższa, będzie poniżony, a kto się poniża, będzie wywyższony».

 

Oto słowo Pańskie.

Ewangelia dzień poprzedni

 

czytaj więcej...